ZNÁTE PRAVIDLA PRO JÍZDU NA ELEKTROKOLOBĚŽCE?

Uživatelé elektrokoloběžek si často neuvědomují, že jsou účastníky silničního provozu a měli by tak dodržovat pravidla platná pro cyklisty. Koloběžka nebo elektrokoloběžka s výkonem do 1 kW a maximální konstrukční rychlostí do 25 km/hod. se totiž z hlediska provozu na pozemních komunikacích považuje za jízdní kolo.

Chodník i přechod pro chodce patří pouze chodcům. Výjimku mají pouze děti do 10 let. Osoby jedoucí na elektrokoloběžce musí k jízdě užít buď stezku pro cyklisty, jízdní pruh pro cyklisty, nebo přilehlou pozemní komunikaci. Přitom smějí jet po silnici pouze jednotlivě za sebou a při pravém okraji vozovky.

Dítě do 18 let může vyjet na koloběžce jen s cyklistickou přilbou, vhodné jsou i cyklistické rukavice, pevná obuv a oblečení s reflexními prvky.

Děti mladší 10 let musí jet po silnici pouze pod dohledem osoby starší 15 let.

Pozor na alkohol! Jako řidič nesmí jezdec na elektrokoloběžce před jízdou ani během jízdy požít alkohol nebo jiné návykové látky.

Uživatel elektrokoloběžky by měl dbát i na povinnou výbavu, která obsahuje minimálně:

  • dvě na sobě nezávislé účinné brzdy
  • zadní odrazku červené barvy
  • odrazky oranžové barvy na paprscích alespoň jednoho kola
  • v případě snížené viditelnosti světlomet svítící dopředu bílým světlem a zadní svítilnu červené barvy

Mezi nejčastější přestupky uživatelů elektrokoloběžek v ulicích města patří především jízda po chodníku, stezkami pro chodce, po přechodech pro chodce nebo jízda tam, kam je vjezd cyklistům dopravními značkami zakázán. Častá je i jízda na elektrokoloběžce bez osvětlení za snížené viditelnosti, jízda pod vlivem alkoholu nebo jízda ve dvou.

Jen za měsíc červenec řešili strážníci městské policie v Českých Budějovicích 100 přestupků, kterých se dopustili právě uživatelé elektrokoloběžek.

Osoba jedoucí na elektrokoloběžce rychlostí až 25 kilometrů v hodině přitom nesprávnou jízdou může bezprostředně ohrozit chodce i jiné účastníky silničního provozu.

Pokud osoba jedoucí na elektrokoloběžce jede po chodníku, mohou tak vzniknout nebezpečné situace. Při kolizi s chodcem může dojít k vážnému zranění, ale i smrti.

V poslední době bohužel v souvislosti s provozem elektrokoloběžek přibývá smrtelných úrazů. Uživatele elektrokoloběžek proto nabádáme, aby byli při jízdě opatrní, nepřeceňovali své schopnosti a při jízdě užívali ochrannou přilbu. Ta sice pro osoby starší 18 let není povinná, ale jezdce může ochránit před vážným zraněním hlavy.

 

Autor: Mgr. Věra Školková

Soubory ke stažení