Žebrání se dvojici nevyplatilo. Muž skončil na záchytné stanici, oba zaplatí pokutu

Obtěžování a žebrání před kulturním domem na Senovážném náměstí ve čtvrtek večer neprošlo dvaapadesátileté ženě a pětačtyřicetiletému muži. Zasahující strážníci nakonec muže eskortovali k pobytu na protialkoholní záchytnou stanici.

Ve čtvrtek 19. ledna v půl desáté večer vyjížděla hlídka městské polici na oznámení o dvojici žebrajících osob před Domem kultury Metropol. Žena a muž měli po návštěvnících kulturní akce požadovat finanční hotovost a cigarety. Strážníci na místě zastihli dvaapadesátiletou ženu a pětačtyřicetiletého muže. Muž se však toho večera posilnil alkoholem více než bylo zdrávo. Nebyl totiž schopen srozumitelné komunikace a hrozilo, že skončí pod koly projíždějících vozidel. Následně provedená orientační dechová zkouška na alkohol u něj ukázala výsledek 1,73 ‰. Den pro něj skončil pobytem na protialkoholní záchytné stanici. Za porušení obecně závazné vyhlášky města žebráním na zakázaných místech jak on, tak i jeho společnice zaplatí pokutu. Za přestupek proti pořádku v územní samosprávě hrozí pachateli pokuta až 100 tisíc korun. Za přestupek může správní orgán uložit i omezující opatření.

Věděli jste, že žebrání je na některých místech v Českých Budějovicích zakázáno?

Zákaz žebrání na některých místech ve městě upravuje OBECNĚ ZÁVAZNÁ VYHLÁŠKA č. 9/2022, o ochraně veřejného pořádku, veřejné zeleně a čistoty veřejných prostranství

Žebrání je zakázáno:

na všech veřejných prostranstvích nacházejících se na území městské památkové rezervace České Budějovice (historické jádro města)

  • na Lannově třídě
  • na Mariánském náměstí
  • na Palackého náměstí
  • na sídlišti Máj, Šumava, Vltava, Na Pražské
  • v centru Suchého Vrbného
  • v některých parcích – Sokolský ostrov, park Háječek, park u řeky Malše mezi Dukelskou a Lidickou třídou, park Stromovka, park u Sportovní haly, prostranství na křižovatce ulic Žižkova x Novohradská

Žebrání je však také zakázáno na zastávkách městské hromadné dopravy, linkové osobní dopravy a v jejich blízkosti, v blízkosti škol a školských zařízení, zdravotnických zařízení, zařízení sociální péče, domovů pro seniory, ale i v blízkosti kostelů, krematorií a hřbitovů.

Žebráním ve smyslu této obecně závazné vyhlášky není sjednávání dárcovství, vybírání peněžních prostředků v rámci veřejné sbírky, shromažďování peněžních prostředků příslušníky církví a náboženských společností, vybírání peněz studenty v souvislosti s ukončením školy (tzv. poslední zvonění) nebo vybírání peněz v souvislosti s pouliční uměleckou produkcí (hudební, divadelní apod.).

 

Autor: Mgr. Věra Školková