Zásahy proti podnapilým řidičům i agresivním osobám jsou pro českobudějovické strážníky na denním pořádku

Na nesnadnou práci strážníků městské policie poukazují desítky případů za měsíc, kdy zasahují u podnapilých řidičů, agresivních „klientů“ záchytné stanice a dalších osob, které svým jednáním ohrožují své zdraví i zdraví ostatních osob, majetek nebo veřejný pořádek.  

Příkladem je například událost, která se odehrála ve čtvrtek 20. ledna na Náměstí Přemysla Otakara II. Krátce před čtvrtou hodinou ranní spatřil operátor městského kamerového systému dvojici mužů, jejichž chování i vratká chůze poukazovala na nejednu vypitou sklenku alkoholu. Oba muži v té chvíli nastoupili do osobního vozidla, z nichž jeden usedl za volant řidiče a rozjel se. Na místo okamžitě zamířila hlídka městské policie spolu s hlídkou Policie ČR. Policisté se vozidlo snažili zastavit, muž za volantem však nereagoval a pokračoval v jízdě. Poté však náhle zastavil a vyběhl z vozidla. Policisté spolu se strážníky dvacetiletého muže na místě zadrželi a za použití donucovacích prostředků mu nasadili služební pouta. Případ si převzala k dalšímu šetření přítomná hlídka Policie ČR.

Ve středu 19. ledna v osm hodin večer prováděla hlídka městské policie asistenci zdravotnické záchranné službě při převozu agresivního pacienta na protialkoholní a protitoxikomanickou záchytnou stanici. Čtyřiapadesátiletý muž ležící na chodníku na Žižkově třídě totiž se svým osudem nesouhlasil. Nejprve se při převozu snažil napadnout zdravotníky a u výtahu záchytné stanice rozpřáhl ruku na jednoho z doprovázejících strážníků. Ti muže nakonec dodali do rukou zdravotníků v poutech. Ta mu byla sejmuta až po umístění na lůžko.

Dalšího řidiče s podezřením na alkohol za volantem zastavila hlídka městské policie ve středu v osm hodin večer v Pekárenské ulici. Řidič totiž zjevně nezvládal jízdu, kličkoval a opakovaně měnil znamení o změně směru jízdy. Jak se ukázalo, důvodem jeho jednání však nebyl alkohol. Devatenáctiletý muž byl totiž „samouk“ bez jakéhokoliv řidičského oprávnění. Mladý muž u sebe neměl ani žádné osobní doklady a ke svému řidičskému kousku sebou přibral dva spolujezdce. Přivolaná hlídka Policie ČR muži zakázala další jízdu. Ten se bude nyní zpovídat z přestupku podle zákona o provozu na pozemních komunikacích. Za přestupek mu hrozí pokuta od 25 do 50 tisíc korun a zákaz činnosti v délce trvání jednoho roku až dvou let. Případem se bude dále zabývat příslušný správní orgán.

Autor: Mgr. Věra Školková