Velký pátek byl pro strážníky rušným dnem

Strážníci řešili v průběhu Velkého pátku více případů porušování veřejného pořádku v souvislosti s nadměrným požíváním alkoholu než ve všedních dnech.

Již po deváté hodině ranní přijalo operační středisko městské policie oznámení o podnapilém agresivním muži na Lidické třídě. Ležícího na chodníku jej nalezla žena procházející kolem. Jakmile spatřila, že muž krvácí na hlavě, rozhodla se přivolat pomoc. Muž však s lékařským ošetřením nesouhlasil a byl připraven se bránit proti převozu do nemocnice. Orientační dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu však osmačtyřicetiletý muž z Českých Budějovic podstoupil. Nadýchal 2,42 ‰. K lékařskému ošetření do českobudějovické nemocnice ho museli strážníci doprovodit.

Další případ se stal kolem sedmé hodiny večerní. Tentokrát vyjížděla hlídka městské policie na oznámení o bezdomovcích, kteří popíjeli alkohol a dělali nepořádek před panelovým domem na Pražské třídě. Strážníci zde zastihli tři muže zanedbaného zevnějšku, sedící uprostřed poházených lahví od alkoholu a jiných odpadků. Zbyla jim však ještě plastová lahve s pivem, ze které si jeden z mužů notně přihýbal. Strážníci trojici vyzvali k prokázání totožnosti a po poučení o jejich právech žádali odpověď na původce všeho nepořádku. Osmačtyřicetiletý muž z Teplicka a šestapadesátiletý muž z Jindřichohradecka předložili své osobní doklady bez odporu. Oba dva se přiznali, že znečištění veřejného prostranství je jejich práce, ale že byli připraveni vše po sobě uklidit, což také okamžitě učinili. Strážníci s nimi vyřešili přestupek domluvou a oba dva muži z místa odešli.

Třetí z jejich společníků, který stále popíjel z plastové lahve, však prokázání své totožnosti razantně odmítl. Nezalekl se ani výstrahy strážníků, že bude předveden ke zjištění totožnosti obvodní oddělení Policie ČR v ulici 28. Října. Převoz proběhl během několika minut. Policisté zjistili, že se jedná o třiapadesátiletého muže rumunské národnosti, přechodně pobývajícího v Českých Budějovicích. Muž jevil značné známky opilosti, proto ho vzápětí strážníci vyzvali k provedení orientační zkoušky na alkohol. Ten však i nadále odmítal spolupracovat. Strážníci muže převezli k pobytu na protialkoholní záchytnou stanici. Muž se po vystřízlivění bude zpovídat z přestupku znečištění veřejného prostranství, přestupku proti pořádku ve věcech územní samosprávy a neuposlechnutí výzvy úřední osoby při výkonu její pravomoci.

Strážníci během Velkého pátku navíc vyjížděli ke 4 případům, kdy osádka sanitního vozidla zdravotnické záchranné služby požadovala asistenci v souvislosti s podnapilými agresivními pacienty. Ti nakonec s pomocí strážníků skončili na protialkoholní záchytné stanici.

Autor: Mgr. Věra Školková