V centru Českých Budějovic proběhla rozsáhlá kontrola prodeje alkoholu nezletilým. Po kontrole barů byly cílem vytipované večerky.

V pátek 15. září ve večerních hodinách proběhla rozsáhlá kontrolní akce zaměřená na prodej alkoholu nezletilým osobám. Strážníci městské policie spolu se zástupci České obchodní inspekce, Živnostenského úřadu a zaměstnanců oddělení sociálně právní ochrany dětí českobudějovického magistrátu provedli kontrolu cca ve 20 vytipovaných prodejnách v centru města. Prodej alkoholu nezletilým v centru města, kteří spoléhají na to, že si alkohol bez kontroly věku zakoupí, má totiž často za následek vandalismus, rušení nočního klidu nebo znečišťování veřejného prostranství.

Zástupci České obchodní inspekce byl odhalen prodej alkoholu osobám mladším 18 let ve dvou kontrolovaných prodejnách. Strážníci městské policie poté provedli kontroly i v ulicích historického centra a v přilehlých parcích. Jednoho mladistvého pod vlivem alkoholu se jim podařilo odhalit na Nám. Přemysla Otakara II. Mladík se na dotaz strážníků odkazoval na svého „neznámého“ kamaráda, který mu alkohol poskytl. Strážníci případ předali do rukou pracovnice oddělení sociálně právní ochrany dětí českobudějovického magistrátu.

Fyzické osobě, která prodá nebo podá alkohol osobě mladší 18 let, přitom hrozí pokuta až 150 tisíc korun. Pokud ho prodá osobě mladší 15 let, pokuta se zvyšuje na dvojnásobek. Právnické a podnikající fyzické osobě hrozí dokonce pokuta až 1 milion korun a podáním alkoholu osobě mladší 15 let se zvyšuje na dvojnásobek.

 

Autor: Mgr. Věra Školková