Třicetiletý Rumun se kvůli žebrání vydával za hluchoněmého

V pátek odpoledne se mohli návštěvníci centra jihočeské metropole setkat s hluchoněmým cizincem, který si chtěl žebráním obstarat nějakou finanční hotovost. Až na to, že hluchoněmý vůbec nebyl. Nejen že si vyžebrané peníze nakonec neodnesl, ale za přestupek proti pořádku v územní samosprávě ho čeká mnohonásobně vyšší pokuta.

V pátek 9. listopadu v půl čtvrté odpoledne prováděla hlídka městské policie běžnou kontrolní činnost v centru města. V parku Na Sadech strážníci spatřili muže, který zastavoval kolemjdoucí a posunky od nich žádal finanční hotovost. Darujícím dokonce dával k podpisu záznam o darované částce. Strážníci vzápětí muže zastavili a jali se zjišťovat oprávnění k vybírání hotovosti. Jak se ukázalo, muž žádné neměl. Dokonce se ukázalo, že hluchoněmý muž hluchoněmý vůbec není. Strážníci na místo mezitím přivolali hlídku Policie ČR, která prověřila oprávnění cizince k pobytu na území naší republiky. Strážníci mu poté za přítomnosti policistů finanční hotovost v řádech dvanácti stovek korun odebrali.

Šetřením celého případu se bude dále zabývat správní orgán. Za porušení obecně závazné vyhlášky města hrozí třicetiletému občanovi z Rumunska pokuta až 100 tisíc korun a případně i omezující opatření.

Autor: Mgr. Věra Školková