Tématem besedy městské policie v Klubu seniorů Máj byla kyberkriminalita

V pátek 29. dubna proběhla beseda českobudějovické městské policie v Klubu seniorů Máj. Tématem byla stále narůstající kriminalita v kyberprostoru. Senioři jsou skupinou populace, která je důvěřivá a často není schopna bránit se manipulaci. Senioři jsou mnohdy cílem neseriózních prodejců, kteří se je snaží za každou cenu přinutit ke koupi jejich zboží nebo služeb za nevýhodných podmínek. Důvěřivost této skupiny využívají i další podvodníci, kteří mají svůj systém propracovaný a své potencionální oběti si vybírají v telefonním seznamu podle křestního jména, jako je např. Marie nebo Božena. Senior se totiž snadno nechá přesvědčit a bez potřebné ostražitosti splní instrukce, které po něm podvodník požaduje. Jedno kliknutí na odkaz na počítači nebo v telefonu, případně sdělení citlivých údajů, může skončit ztrátou ušetřených peněz na bankovním účtu oběti.

Preventistka seniory seznámila s různými druhy kyberkriminality a fintami podvodníků, kteří se snaží obohatit na úkor důvěřivých uživatelů internetu nebo telefonního přístroje. Poradila jim, jak se nestát obětí a jak uchránit svůj majetek. Senioři sami uznali, že není radno věřit cizím lidem, kteří je osloví. Někteří z nich měli s podvodníky své zkušenosti. Tyto případy mohou skončit nejen zklamáním, ale především ztrátou jejich pečlivě ušetřených finančních prostředků.

Senioři od nás za pozornost dostali reflexní prvky, které jim pomohou „být vidět“ v silničním provozu, a další drobné dárky.

Autor: Mgr. Věra Školková