Strážníci vypátrali muže hledaného cizineckou policií

V neděli 12. února po sedmé hodině ranní prováděla hlídka městské policie běžnou kontrolní činnost v Nádražní ulici. Před budovou vlakového nádraží strážníci spatřili muže, který odpovídal popisu policií hledané osoby cizí národnosti. Prověřením jeho totožnosti a oprávněnosti pobytu dotyčného muže v České republice strážníci zjistili, že po tomto slovenském občanovi pátrají policisté z odboru cizinecké policie. Následně přivolaná hlídka Policie ČR si čtyřiačtyřicetiletého muže převzala k dalšímu opatření.

Při pátrání po hledaných nebo pohřešovaných osobách jsou strážníci velmi úspěšní, a to zejména díky své dobré místní znalosti. Průběžně se seznamují s podobou aktuálně hledaných a pohřešovaných osob z databáze Policie ČR. Jakmile strážníci s takovou osobou přijdou do kontaktu, jsou během několika minut schopni ověřit své podezření a následně předat tyto osoby do rukou policistů. Někdy však pomůže i náhoda. Hledané osoby bývají často odhaleny například při cestování jako černí pasažéři městskou hromadnou dopravou nebo jsou dopadeny při páchání přestupkové nebo trestné činnosti.

Nemusí se však jednat jen o celostátně hledané osoby. Policisté z krajského města také často žádají strážníky o součinnost při pátrání po osobách, které jsou podezřelé z trestné činnosti, nebo které by mohly poskytnout svědectví při šetření aktuálních případů. U cizinců to pak bývá nesplnění některých zákonných podmínek k pobytu cizince na území České republiky.

V roce 2016 strážníci odhalili 42 hledaných nebo pohřešovaných osob.