Strážníci se setkávají s nálezy různých věcí, někdy i kuriózních

Tašky, kabelky, peněženky, osobní doklady, peníze, klíče, registrační značky, ale i další rozmanité předměty jsou neustále v hledáčku pachatelů majetkové trestné činnosti. I přes to je však jejich majitelé nedostatečně chrání. Od začátku letošního roku strážníci v průběhu své běžné činnosti nalezli nebo od poctivých nálezců do svých rukou převzali 24 takových nálezů.

Poslední nález učinil například v neděli nad ránem jeden z pořadatelů plesu v kulturním domě Gerbera. Dvaačtyřicetiletá žena z Českých Budějovic odešla domů z tanečního parketu bez své kabelky. Ta obsahovala veškeré osobní doklady, platební karty, finanční hotovost, klíče, ale i další osobní věci. Žena měla v tomto případě štěstí na poctivého nálezce, který na pomoc s nálezem přivolal hlídku městské policie. Strážníci od něj kabelku převzali, a ještě téhož dne ji předali právoplatné majitelce.

Ke kuriózním případům patřilo například pouzdro obsahující trumpetu, které ve vozidle taxislužby ponechal 12. ledna v noci zapomnětlivý hudebník. Trumpeta se naštěstí dostala do rukou strážníků, kteří ji předali do ztrát a nálezů českobudějovického magistrátu.

Dalším ne zcela všedním nálezem byl stojan na jízdní kola. Oznámení na neoprávněné umístění kolostavu vyjížděli prověřit strážníci 12. ledna do Plzeňské ulice. Jak se ukázalo, správce domu o umístění stojanu na jízdní kola neměl tušení. Kde se vzal a kdo ho sem umístil, se zjistit nepodařilo. Kolostav proto strážníci převezli do úschovy na služebnu městské policie.

Téměř neskutečný případ se stal 7. ledna, kdy na služebnu městské policie přinesl řidič kamionu černou příruční tašku, která obsahovala řidičský průkaz, průkaz zdravotní pojišťovny, finanční hotovost, platební kartu, ale i další zákaznické karty. To samo o sobě by nebylo tolik výjimečné, kdyby poctivý muž strážníkům nevysvětlil osud černé tašky. Tu mu totiž na svých cestách předal řidič kamionu z Běloruska, který brašnu našel v Polsku. Když se setkal s českým kolegou, brašnu mu předal s příslibem, že se věc dostane zpět do rukou jeho právoplatného majitele. Osmatřicetiletý muž z Českých Budějovic tak může mluvit o velkém štěstí.

Odevzdání nálezu však zcela jistě není vždy pravidlem. Ještě stále existuje mnoho nepoctivců, kteří si nalezené věci ponechají a jejich majitel se s nimi již nikdy nesetká. V tomto případě je však nutné upozornit na to, že nepoctivým nálezcům hrozí problémy se zákonem. V případě přisvojení si cizí věci nálezem jim hrozí za přestupek proti majetku pokuta až 50 tisíc korun. V případě, že hodnota nálezu přesahuje částku 5 tisíc korun, hrozí pachateli dokonce obvinění z přečinu zatajení věci.

Autor: Mgr. Věra Školková