Strážníci od začátku roku řešili již 86 případů v souvislosti se zvířaty

K běžné činnosti českobudějovických strážníků patří mimo jiné i péče o zvířecí říši. Ať už se jedná o toulavé psy, kočky, uvízlá, zraněná zvířata nebo uhynulé jedince. Od začátku tohoto roku řešili strážníci již 86 takových případů.

K živým jedincům, které v lednu tohoto roku odchytávali strážníci speciálně vyškolení k odchytu zvířat, patřilo 13 psů, 5 netopýrů, 1 potkan, 2 koťata, 1 kočka i 2 labutě, které při letu narazily na mostní pilíř a po pádu se procházely mezi projíždějícími vozidly na rušné komunikaci. Kromě toho strážníci řešili případ 2 pávů, kteří vběhli do areálu dopravní společnosti v ulici U Sirkárny. Jak se vzápětí ukázalo, pávi ulétli majitelce z protilehlého pozemku, která jim v té době byla již na stopě. V péči zaměstnanců ZOO Hluboká nad Vltavou skončil i papoušek, který přilétl na lavičku k sedící ženě na sídlišti Máj. 26. ledna se strážníkům podařilo vyprostit srnu, která uvízla mezi potrubím parovodu v Českém Vrbném. Méně štěstí pak měla zraněná labuť, sojka nebo 2 kočky, o které se postarali veterinární lékaři.

Mnoho zvířat však v ulicích města přichází i o život. Některé z nich končí pod koly vozidel, některé z nich jsou cílem predátorů nebo jejich život ukončí přirozená smrt. Od začátku ledna tohoto roku se strážníci postarali například o uhynulého zajíce, lišku, sojku, straku, 6 holubů, 3 kočky, 2 hrdličky, 2 srny nebo kalouse ušatého, kterého našli bez známek života místní obyvatelé před vchodem domu v Puklicově ulici.

Z důvodu výskytu ptačí chřipky v případech uhynulého ptactva spolupracuje městská policie s Hasičským záchranným sborem. Strážníci vždy oznámení o uhynulém ptactvu ověří a v případě potvrzení úhynu přivolají jednotku HZS. Bezpečně zabalený kadáver strážníci od hasičů převezmou a uloží ho do speciální nádoby umístěné v areálu městské policie. Obsah nádob je pak pravidelně předáván asanační společnosti k bezpečné likvidaci.

Autor: Mgr. Věra Školková