Strážníci měli během vánočních svátků napilno

Hlídky městské policie se během vánočních svátků staraly nejen o veřejný pořádek ve městě při konání různých akcí, ale vyjížděly i na mnoho oznámení občanů. Jako obvykle ve dnech pracovního klidu skončila řada lidí, kteří ve víru oslav přebrali alkoholu, na protialkoholní záchytné stanici. Absolutním rekordmanem v množství vypitého alkoholu byl sedmačtyřicetiletý muž bez domova. Ležícího muže nalezli náhodní kolemjdoucí na Štědrý den v pět hodin odpoledne na chodníku v ulici J. Opletala. Jakmile u něj strážníci provedli orientační dechovou zkoušku na alkohol, okamžitě přivolali na místo zdravotnickou záchrannou službu. Muž totiž nadýchal život ohrožující 4,9 ‰. O několik minut později skončil v rukou zdravotníků. O hodinu dříve strážníci vyjížděli k případu muže ležícího v korytě potoka protékajícího pod železničním přejezdem v Nemanicích. Zraněného sedmapadesátiletého muže vzápětí si od strážníků převzali do své péče též přivolaní záchranáři.

V noci ze soboty na neděli 24. prosince pak strážníci odhalili řidiče motorového vozidla, který neváhal sednout za volant značně podnapilý. Osobní vozidlo značky Renault spatřila hlídka městské policie vyjíždět z parkoviště v ulici J. Opletala. Strážníci okamžitě pojali důvodné podezření, že muž se v místním baru před jízdou posilnil alkoholem. Jakmile vozidlo zastavili, jejich podezření se také vzápětí potvrdilo. Třiatřicetiletý muž z Českokrumlovska nadýchal alarmujících 2,38 ‰. Strážníkům se k požití alkoholu před jízdou přiznal. Ti na místo přivolali hlídku policie ČR, která si celý případ převzala k dalšímu šetření. Třiatřicetiletý muž si tak před Vánoci svým riskantním činem nadělil obvinění z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Strážníci však bděli i nadále. Na Boží hod krátce před druhou hodinou odpoledne na Zátkově nábřeží kontrolovali muže ze Slovenska ležícího na parovodu. Po ověření jeho totožnosti se ukázalo, že po šestapadesátiletém muži vyhlásila Policie ČR celostátní pátrání. Strážníci ho proto převezli na služebnu odboru cizinecké policie, kde ho předali do rukou přítomných policistů k dalšímu opatření.

V průběhu svátků však strážníci řešili řadu dalších případů. Sbírali použité injekční stříkačky, odchytávali toulavé psy. Vyjížděli jako obvykle k několika případům rušení nočního klidu nebo k narušování občanského soužití. Nechyběly opět ani zapomenuté klíče v zaparkovaném vozidle. I v tomto případě měla majitelka osobního vozidla štěstí a strážníci vozidlo uzamkli. Že si žena své vozidlo nezajistila, zjistila až o den později. Strážníci jí s poučením klíče předali na služebně městské policie.

Autor: Mgr. Věra Školková