Sobotní bilance – tři podnapilí řidiči za volantem, dva z nich se zákazem řízení

Celkem tři podnapilé řidiče za volanty osobních vozidel odhalili českobudějovičtí strážníci během jediného dne. Značně riskantního jednání se neobávali ani ti, kteří za volant vůbec usednout nesměli.

O prvním případu, který se stal v sobotu 12. ledna ve dvě hodiny ráno na sídlišti Šumava, jsme informovali již včera. Řidič osobního vozu Mazda na sebe upozornil strážníky, když se pomocí podivných manévrů snažil zaparkovat. Dvaačtyřicetiletý muž za volantem nadýchal 0,8 ‰ alkoholu. Navíc měl zakázáno řízení motorových vozidel. Kromě pokuty za řízení motorového vozidla pod vlivem alkoholu ve výši 2,5 až 20 tisíc korun ho čeká obvinění z přečinu maření úředního rozhodnutí.

Sedmatřicetiletý muž ze Slovenska usedl za volant posilněný alkoholem o několik hodin později. V půl šesté ráno projížděla hlídka městské policie křižovatkou Nádražní a Strakonické ulice. Náhle se proti ní rozjel řidič osobního vozidla zn. Škoda, který měl v té chvíli stát na červený světelný signál. Když vozidlo strážníci zastavili, ucítili z dechu řidiče alkohol. Následně provedená orientační dechová zkouška u něj ukázala výsledek 0,57 ‰ alkoholu. Sedmatřicetiletý Slovák se podle svého vysvětlení domníval, že v době usednutí za volant již není pod vlivem alkoholu, který vypil v nočních hodinách. Strážníci na místo mezitím přivolali hlídku Policie ČR, která řidiči zakázala další jízdu. Případem se bude nyní zabývat správní orgán. Za řízení pod vlivem alkoholu hrozí muži pokuta od 2,5 do 20 tisíc korun.

Třetí podnapilý řidič se vydal do rukou strážníků porušením dopravních předpisů stejně jako jeho předchůdce. Hlídka městské policie prováděla v sobotu večer kontrolní činnost ve Strakonické ulici. V půl deváté večer strážníci spatřili vozidlo zn. Ford, jehož řidič nerespektoval příkazovou dopravní značku. Vozidlo proto zastavili a muže za volantem vyzvali k předložení dokladů potřebných k řízení vozidla. Muž přitom předložil strážníkům pouze osvědčení o registraci vozidla. Jak strážníci vzápětí zjistili, řidič má v současné době řidičské oprávnění k řízení motorových vozidel blokováno. To však nebyl jediný prohřešek, který si sedmadvacetiletý řidič připsal na své konto. Strážníci během jednání s řidičem pojali důvodné podezření, že muž je pod vlivem alkoholu. To se také provedením orientační dechové zkoušky na alkohol potvrdilo. Muž nadýchal 0,91 a 1,0 ‰ alkoholu. To vše mu však nebránilo přibrat na cestu pětadvacetiletého a teprve čtrnáctiletého spolujezdce. Další jízdu muži za volantem zakázali přivolaní policisté. Celým případem se bude zabývat správní orgán. Za přestupky proti zákonu o provozu na pozemních komunikacích si sedmadvacetiletý muž z Českokrumlovska může vysloužit pokutu až 50 tisíc korun.

Autor: Mgr. Věra Školková