13. července proběhl slavnostní ceremoniál k příležitosti 30. výročí Městské policie České Budějovice

Třicetiletou existenci českobudějovické městské policie připomněl na slavnostním ceremoniálu v obřadní síni radnice primátor Jiří Svoboda. V roce 1992 tvořilo celou organizaci 10 strážníků, dnes je jich 113. Strážníci tehdy dohlíželi pouze na veřejný pořádek, řešili černé skládky, kontrolovali majitele psů, trhovce, ale například i  „skořápkáře“. Jejich pravomoci ani personální kapacity více nedovolovaly. Neexistovaly specializace, fungovalo pouze operační středisko a strážníci v přímém výkonu služby v 8 hodinových denních směnách měli zázemí přímo na radnici.  Pracovali v „civilu“, uniformu i výzbroj dostali až později. K dispozici měli jen jedno služební vozidlo.

Strážníci v průběhu let získali mnohem více pravomocí a jejich náplň práce se významně rozrostla. V současnosti jsou strážníci vybaveni moderní výstrojí i výzbrojí, disponují informačním systémem, radiostanicemi, městským kamerovým systémem, osobními kamerami a dalšími moderními technologiemi. Ke své činnosti používají dvanáct vozidel, skútr a služební jízdní kola. Kromě centrálního operačního střediska a turnusových hlídek sloužících ve 12 hodinových směnách 24 hodin 7 dní v týdnu byla vytvořena specializovaná družstva a další organizační složky. Městská policie od roku 2013 také zaměstnává asistenty prevence kriminality a dobrovolníky, kteří v době školní docházky dohlížejí na bezpečnost dětí na přechodech pro chodce.

Primátor Jiří Svoboda všem účastníkům dnešního slavnostního setkání za jejich dlouholetou práci poděkoval a 19 strážníků si odneslo ocenění v podobě pamětního odznaku. Byl mezi nimi i koordinátor Městské policie Vilém Vávra, který spolu se strážníky Zuzanou Kubešovou a Milanem Rotbauerem stáli u jejích začátků, tedy před třemi desítkami let. Mnoho z oceněných strážníků si může připsat i zásluhy v podobě záchrany lidského života nebo majetku.