Pozor na kapsáře v době vánočních nákupů

Znovuotevření obchodů a blížící Vánoční svátky přilákají nejen zákazníky, ale zahálet nebudou jistě ani kapsáři s úmyslem obohatit se na cizí účet. Kapsáři se zaměřují především na místa, kde se pohybuje větší množství lidí. Jsou to například nákupní centra, vozidla hromadné dopravy nebo kulturní a jiné akce. Kapsáři mají svou techniku zvládnutou a otázka odcizení Vašich osobních věcí je pro ně otázkou několika vteřin. To, že Vám chybí doklady nebo peníze, zjistíte až tehdy, když už je zloděj dávno pryč.

Mějte své věci pod kontrolou

Muži často nosí peněženky v zadní kapse kalhot a ženy zase ukládají své peněženky navrch svých kabelek.  To je přímo pozvánkou pro kapsáře. Peněženku, doklady, nebo jiné cennosti proto schovávejte do vnitřních kapes svého oděvu nebo až na dno kabelky nebo tašky. Vhodné je také nenosit doklady přímo v peněžence, lépe je nosit je odděleně. Rozhodně u sebe nenoste platební kartu spolu s napsaným PIN kódem. V případě krádeže platební karty okamžitě oznamte krádež na telefonní linku Vaší banky a kartu zablokujte.

Dávejte si pozor na své věci

Mějte neustále pod dozorem své kabelky, tašky, batohy a jiná zavazadla. Častým nešvarem je pověsit si kabelku s peněženkou na nákupní košík a pustit jí z dohledu. Nesprávné je také nošení batohu na zádech, zejména v davu, kde nemáme o svém zavazadle přehled. Oznámení o krádeži kabelek, tašek, peněženek, mobilních telefonů a jiných cenností pocházejí také často od zákazníků restaurací nebo barů. Majitelé těchto věcí je nechají bez dozoru a odejdou například k baru nebo na toaletu. Kapsář potom nemusí vynaložit téměř žádné úsilí a bez povšimnutí se obohatit na Váš úkor.

V případě zjištění, že postrádáte doklady, peněženku nebo jiné cennosti, volejte Policii ČR na linku 158 nebo městskou policii na linku 156.

Strážníci Městské policie České Budějovice se i letos před Vánoci zaměří na možnou činnost kapsářů. Preventivní činnost budou vykonávat především v místech, kde se očekává větší pohyb osob, jako jsou například obchodní centra nebo parkoviště v jejich blízkosti.

Autor: Mgr. Věra Školková