Podnapilý „neřidič“se prokazoval cizími doklady

Noc ze soboty na neděli přinesla strážníkům několik závažných případů. Jedním z nich byla opět jízda podnapilého „neřidiče“ v ulicích krajského města.

Kolem třetí hodiny ranní projížděla hlídka městské policie ulicí J. Opletala, když proti ní přijíždělo vozidlo značky Renault s rakouskou registrační značkou. Řidič vozidla měl s řízením zjevné potíže a neudržel směr jízdy. Hlídka se za vozidlem otočila a vzápětí ho zastavila. Osobní vozidlo bylo plně obsazené cestujícími. Řidič vozidla na výzvu strážníků k předložení příslušných dokladů potřebných k řízení vozidla předložil pouze rakouský cestovní pas. Strážníci však po zhlédnutí dokladu zjistili, že se jedná o zcela jinou osobu. Na fotografii v cestovním pasu byl dle údajů dvaačtyřicetiletý rakouský občan, jehož podoba byla značně odlišná od řidiče vozidla. Strážníci proto muže vyzvali, aby předložil jiný osobní doklad. Ten zkusil ještě řidičský průkaz osmadvacetiletého Rakušana a trval na tom, že na fotografii je skutečně on.

Během jednání s vynalézavým řidičem však strážníci navíc ucítili z jeho dechu alkohol. Následně provedená orientační dechová zkouška na alkohol u něj ukázala 1,07 ‰ a 0,98 ‰. Skutečnou totožnost podnapilého řidiče se však do té doby nepodařilo zjistit, proto strážníci přivolali hlídku Policie ČR. Před příjezdem policistů se řidič vozidla přiznal, že není Rakušan, ale sedmadvacetiletý český občan z Děčínska. Strážníkům své tvrzení doložil svým skutečným občanským průkazem. Tečkou nakonec bylo zjištění strážníků, že dotyčný řidič vlastně žádným řidičem není. Nevlastnil totiž žádné řidičské oprávnění.

Přivolaní policisté muži zakázali další jízdu a celý případ si převzali k dalšímu šetření. Muži hrozí za přestupek proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu pokuta od 25 do 50 tisíc korun a zákaz činnosti od jednoho roku do dvou let. Muž bude muset navíc vysvětlit, kde přišel k rakouským dokladům cizích osob.

Autor: Mgr. Věra Školková