Podnapilý muž střílel do vzduchu nelegálně drženou zbraní, přihlížel jeho nezletilý kamarád

Hlasité výstřely ze střelné zbraně vzbudily v sobotu krátce před půlnocí pozornost obyvatel na sídlišti Vltava. Jeden z náhodných svědků událost okamžitě oznámil na tísňovou linku městské policie. Jak se ukázalo, majitelem držené neregistrované plynové zbraně byl dvacetiletý muž z Českých Budějovic. Nedovoleným hrátkám se zbraní přitom přihlížel sedmnáctiletý mladík. Oba byli pod vlivem alkoholu. Majitel zbraně skončil v rukou policistů, mladistvý pak v rukou svých rodičů.

V sobotu 10. července v půl dvanácté v noci vyjížděla hlídka městské policie na oznámení o skupině osob, která údajně střílí ze zbraně za budovou Zdravotně sociální fakulty v ulici J. Boreckého. Strážníci při příjezdu na místo spatřili dvojici mužů, z nichž jeden urychleně uklízel cosi do svého batohu. Na jejich dotaz oba mladí muži zapřeli, že by u sebe měli střelnou zbraň. Strážníci následně oba podrobili orientační dechové zkoušce na alkohol. U dvacetiletého muže z Českých Budějovic přístroj ukázal výsledek 2,15 ‰ alkoholu, sedmnáctiletý mladík nadýchal 0,52 ‰. Ten strážníkům přiznal, že alkohol si přinesl bez vědomí rodičů z domova. Jeho starší kamarád mezitím na výzvu strážníků předložil obsah batohu včetně plynové zbraně. Přitom však nadále tvrdil, že z ní na místě nestřílel. Strážníci muže se zbraní předali přivolaným policistům. Přestupkem podle zákona o střelných zbraních a střelivu se budou dále zabývat policisté z odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Policie ČR.

Sedmnáctiletého mladíka strážníci doprovodili do místa bydliště, kde ho předali do rukou rodičů. Následovat bude pohovor s pracovníky oddělení sociálně právní ochrany dětí českobudějovického magistrátu.

Autor: Mgr. Věra Školková