Podnapilý muž vykopl dveře azylového domu

Dobývání do azylového domu, vykopnuté dveře, neoprávněný vstup do objektu, vyhrožování zdejšímu zaměstnanci i strážníkům, neuposlechnutí výzev, to byl výsledek nekontrolovaného chování devětatřicetiletého muže v úterý večer v centru jihočeské metropole. Zasáhnout musely hlídky městské policie. Muž skončil v poutech na protialkoholní záchytné stanici. Na své konto si přičte několik přestupků.

V úterý 5. ledna v sedm hodin večer vyjížděly hlídky městské policie na oznámení o muži dobývajícím se do azylového domu v Riegrově ulici. Před jejich příjezdem se muži podařilo vykopnout vchodové dveře do ubytovacího zařízení a vejít dovnitř. Zaměstnanec azylového domu strážníky při příjezdu na místo uvedl do kuchyňky v objektu, kde si dotyčný vetřelec právě vařil jídlo. Zaměstnanec ještě předtím stihl popsat strážníkům průběh celé události. Ke dveřím azylového domu se dostavil muž, který se chtěl ubytovat. Jeho zjevná podnapilost však byla překážkou v domovním řádu. Když se návštěvník dozvěděl, že se zde ubytování nedočká, zjednal si vstup dovnitř násilím. Vykopl vchodové dveře a přes recepční pult zamířil do zdejší kuchyně. Když se přítomný zaměstnanec ohradil a snažil se ho vykázat, muž mu začal vyhrožovat újmou na zdraví.

Strážníci v kuchyni azylového domu zastihli devětatřicetiletého muže z Vodňanska. Ten strážníkům sdělil, že mu nikdo v ubytování nebude bránit a odmítal o svém odchodu diskutovat. Strážníci muže následně podrobili orientační dechové zkoušce na alkohol s výsledkem 1,82 ‰. Pro podezření z přečinu poškození cizí věci vykopnutím dveří mezitím na místo přivolali hlídku Policie ČR. Agresivní návštěvník si v průběhu jednání se strážníky odmítal nasadit ochranu dýchacích cest a nereagoval ani na opakované výzvy. Navíc je začal častovat hrubými urážkami a vyhrožovat jim újmou na zdraví. Když strážníci rozhodli o jeho převozu na protialkoholní záchytnou stanici, setkali se s aktivním odporem. Agresor se na záchytnou stanici vezl v poutech strážníků.

Devětatřicetiletý muž se bude po vystřízlivění zpovídat z nejednoho přestupku. Podezření ze spáchání přestupku znevážení postavení a neuposlechnutí výzvy úřední osoby při výkonu její pravomoci, jakož i přestupku podle krizového zákona strážníci předají k dalšímu šetření příslušnému správnímu orgánu. Další šetření přestupku proti majetku a proti občanskému soužití si převzali policisté z Obvodního oddělení Policie ČR – město.

Autor: Mgr. Věra Školková