Podnapilý cyklista se snažil ujet strážníkům

Kličkující muž jedoucí v noci na jízdním kole neunikl pozornosti strážníků. Ti ho zastavili nejprve kvůli spáchanému dopravnímu přestupku. Poté se však ukázalo, že muž na kolo sedl pod vlivem alkoholu.

V neděli v půl druhé ráno spatřila hlídka městské policie ženu a muže projíždějící na jízdních kolech ulicí Františka Ondříčka. Dvojice se vydala přes lávku určenou pouze pro chodce a pokračovala dál na sídliště Vltava. Strážníci se rozhodli cyklisty zastavit a vyřešit s nimi spáchaný dopravní přestupek. Pokynu k zastavení však uposlechla pouze žena. Muž ani na opakované výzvy k zastavení nereagoval a snažil se strážníkům ujet. Zastavit se ho podařilo až zablokováním cesty služebním vozidlem. Devětatřicetiletý muž z Českých Budějovic strážníkům tvrdil, že jejich světelný ani zvukový signál na služebním vozidle neviděl a neslyšel. Jeho sedmadvacetiletá společnice však s jeho tvrzením nesouhlasila. Ke spáchanému dopravnímu přestupku se přiznala a k jeho vyřešení postačila v jejím případě domluva.

Muž se ke spáchání dopravního přestupku sice přiznal, ale odmítal za něj nést zodpovědnost. Během rozhovoru strážníci pojali podezření, že je cyklista pod vlivem alkoholu. To se také vzápětí potvrdilo. Provedením orientační dechové zkoušky na alkohol se na displeji přístroje ukázala hladina 0,77 ‰ alkoholu. Strážníci muže vyzvali, aby na jízdní kolo již nesedal. Muž se se strážníky rozloučil slovy „sejdeme se na radnici“. U správního orgánu se bude nyní zpovídat z několika přestupků proti pravidlům provozu na pozemních komunikacích, ale i přestupku na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi. Za ten mu hrozí pokuta od 25 do 50 tisíc korun.

Autor: Mgr. Věra Školková