Podnapilý cizinec napadl strážníka, skončil v poutech

V sobotu 14. ledna krátce po sedmé hodině ranní přijalo operační středisko městské policie oznámení o muži ležícím na Piaristickém náměstí. Na místo okamžitě vyjížděla hlídka městské policie. Strážníci zde nalezli sedícího muže opřeného o zeď domu. Muž byl při vědomí, bylo však zjevné, že německy mluvící muž je pod vlivem alkoholu nebo návykových látek. Strážníci se od muže snažili zjistit jeho stav a nabídli mu případnou lékařskou pomoc. Zjev muže totiž vypovídal, že již dříve utrpěl lehké krvácivé zranění v oblasti hlavy, které měl ošetřené obvazem. Muž však odmítal komunikovat a reagoval pouze vulgárními nadávkami na adresu strážníků.

Strážníci se následně rozhodli u muže provést dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu. Muž se na výzvu s pomocí strážníků zvedl a odcházel s nimi bez jakéhokoliv odporu k jejich služebnímu vozidlu. Náhle však zcela změnil své chování a kopl jednoho ze strážníků do nohy v oblasti kolenou. Ten po úderu upadl na zem. Útočník sám neudržel rovnováhu a při pádu na zem s sebou strhl druhého strážníka. Okamžitě kolem sebe začal kopat a mávat rukama, přičemž kopl již zraněného strážníka do oblasti hlavy. Druhý přítomný strážník, který se snažil vstát a použitím donucovacích prostředků zamezit útoku ležícího muže, byl nucen na místo přivolat posily. Po jejich příjezdu na místo byla muži nasazena služební pouta a strážníci ho převezli na služebnu odboru cizinecké policie. Přítomní policisté zjistili, že se jedná o dvaadvacetiletého německého občana. Strážníci jej poté převezli na obvodní oddělení v ulici 28. Října, kde ho předali do rukou policistů k provedení dalších úkonů. Dechová zkouška na přítomnost alkoholu, kterou se nakonec u útočníka podařilo provést, ukázala výsledek 1,49 ‰.

Napadený strážník byl ošetřen na oddělení úrazové ambulance Nemocnice v Českých Budějovicích. Jeho zdravotní stav si vyžádá pracovní neschopnost. Dvaadvacetiletý útočník bude čelit obvinění ze spáchání trestného činu násilí proti úřední osobě.