Patnáctiletý chlapec spolu s kamarády poškodil automat na hračky. Nadýchal 1,67 ‰ alkoholu

Hrubá manipulace s automatem na hračky, umístěným na zdi obchodního domu na Lannově třídě, neušla v úterý nad ránem bystrému oku městského kamerového systému. Zásah strážníků na sebe nenechal dlouho čekat. Teprve patnáctiletý chlapec, který se snažil strážníkům uniknout, nadýchal 1,67 ‰ alkoholu. Případem poškozeného automatu se budou zabývat policisté. Trojici čekají i další potíže se zákonem.

V úterý 21. září krátce před půl jednou ráno spatřil operátor městského kamerového systému na Lannově třídě trojici osob, kterou právě zaujal automat na hračky, zavěšený na zdi obchodního domu. Poté, co dotyční začali přístroj poškozovat, na místo okamžitě zamířily hlídky městské policie. Strážníci osoby odpovídající popisu zastihli nedaleko. Jeden z přítomných mladíků se však rozhodl nereagovat na jejich zákonné výzvy a snažil se z místa uniknout. Strážníci ho dostihli a přivedli ho zpět k jeho starším společníkům. Jak se ukázalo, jednalo se o patnáctiletého chlapce z Českobudějovicka. Následně provedená orientační dechová zkouška na alkohol u něj ukázala výsledek 1,67 ‰. Jeho dvacetiletá kamarádka strážníkům popsala, že při společné cestě z centra města společně popíjeli alkohol. Ten měl také jistě vliv na jejich jednání. Cestou si totiž povšimli automatu na dětské hračky. Okamžitý nápad nějaké hračky si z automatu vybrat násilím také hned všichni tři uskutečnili. Patnáctiletý chlapec šel s pravou ven i v otázce k původu tvrdého alkoholu, kterým se spolu s kamarády posilnil. Chlapce si o několik desítek minut později na místě převzala jeho matka. Případ poškozeného automatu strážníci předali do rukou přivolané hlídky Policie ČR. Výše způsobené škody bude předmětem dalšího šetření policistů.

Všichni zúčastnění se navíc budou zpovídat z přestupku proti pořádku v územní samosprávě, nejmladší z nich i přestupku neuposlechnutí výzvy při výkonu její pravomoci. Jeho případ v souvislosti s alkoholem bude mít dohru na oddělení sociálně právní ochrany dětí českobudějovického magistrátu. Postih nemine ani prodejce, který alkohol prodal osobě 18 let. Za přestupek podle zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek hrozí pachateli pokuta až 150 tisíc korun.

Mgr. Věra Školková