Odchyt zvířat patří mezi každodenní činnost strážníků

Strážníci českobudějovické městské policie letos vyjížděli již k 491 případům v souvislosti se zvířaty. Jen za tuto středu řešili hned sedm takových oznámení.

Ve středu 5. srpna v dopoledních hodinách strážníci odchytávali dva volně pobíhající psy na Náměstí Přemysla Otakara II. a na Pražské třídě. Ani jeden z odchycených psů nebyl řádně očipován. Vzhledem k tomu, že nebylo možné zjistit jejich majitele, byli psi převezeni do městského útulku. Později se o své domácí mazlíčky přihlásili jejich majitelé, které čeká řízení před správním orgánem. Jak totiž strážníci zjistili, psi kromě absence mikročipu nebyli ani přihlášeni k poplatku ze psa. Téhož dne v odpoledních hodinách strážníci převáželi k veterináři zraněnou kočku, nalezenou v Kněžskodvorské ulici. V blízkosti zastávky autobusu Vltava – střed pak náhodný kolemjdoucí spatřil volně pobíhajícího strakatého králíka. Strážníci králíka odchytili a předali ho do rukou nálezců do doby, než se o něj přihlásí jeho právoplatný majitel. Nejkurióznější nález dne učinil muž, který ve Strakonické ulici předal do rukou strážníků mládě kalouse ušatého. Strážníci sovu předali do rukou mysliveckého hospodáře. V průběhu dne navíc vyjížděli na tři oznámení o uhynulé zvěři na místní komunikaci, kterou odklidili a převezli do kafilerního boxu.  

V neděli 2. srpna strážníci odchytávali fretku, která měla spadnout z okna panelového domu. Fretka pád naštěstí přežila bez zranění. Strážníkům se na místě nepodařilo zjistit jejího majitele, proto jí převezli do ZOO Hluboká nad Vltavou.

K nejčastějším odchytům patří bezesporu psi, kočky, ježci a různé druhy ptáků včetně papoušků, netopýrů, labutí, sov nebo dravých ptáků. Stále častěji se však vyskytují i oznámení na různé druhy lesní zvěře, jako jsou například srny, lišky nebo zajíci, zaběhlí do ulic města. Mezi kurióznější případy patří například odchyty hadů, želv, koní, koz nebo ovcí.

Ke kurióznímu případu došlo v dubnu 2019, kdy ženu cestující ve vlaku jedoucím na trase Plzeň – Brno nemile překvapil had lezoucí po závěsu. Naštěstí se jednalo o nejedovatou Korálovku sedlatou. Kvůli odchytu hada musel být odložen odjezd vlaku ze zastávky v Českých Budějovicích. Strážníci českobudějovické městské policie hada odchytili a převezli ho do ZOO Hluboká nad Vltavou.

Autor: Mgr. Věra Školková

 

ilustrační fotografie - ježci
ilustrační fotografie - kolouch
ilustrační fotografie - korálovka
ilustrační fotografie - odchyt koně