Muž přespávající v železničním vagonu se snažil napadnout strážníka

Muže přespávajícího v odstaveném železničním vagonu na vlakovém nádraží nalezli zaměstnanci ostrahy Českých drah v sobotu v noci při běžné kontrole. Muž odmítal z vlaku vystoupit, proto museli přivolat na pomoc městskou policii. Muž však odmítl uposlechnout i výzvy strážníků a dokonce se je snažil napadnout. Skončil v poutech.

Na oznámení o spícím muži v odstaveném železničním vagonu v Nádražní ulici vyjížděla hlídka městské police v sobotu 2. června krátce před půlnocí. V dotyčném muži strážníci poznali jim známou tvář. Jednalo se o padesátiletého majitele několika nemovitostí v krajském městě. Důvodem, proč se uchýlil do odstaveného vlaku, byly pravděpodobně jeho současné potíže se zákonem. Muž v nedávné době pravidelně zakládal ohně v jedné z jeho nemovitostí v centru města. Důvodem mělo být pouze vysoušení interiérů. Svým jednáním však ohrožoval i své okolí. Více jak desítka případů se stejným scénářem zaměstnala jak strážníky, tak i policisty a jednotky hasičského záchranného sboru.

Strážníci muže vyzvali k opuštění železničního vagonu, ten však nereagoval a odmítl se strážníky jakkoliv spolupracovat. Jeho náhlý výpad proti strážníkovi stojícímu ve dveřích kupé byl nečekaný. Strážník však stačil proti útočníkovi zasáhnout slzotvorným prostředkem a použitím hmatů a chvatů sebeobrany. Strážníci poté muže vyvedli v poutech z vozu a přivolali na místo zdravotnickou záchrannou službu. Zdravotníci muže za asistence strážníků převezli k očnímu ošetření do českobudějovické nemocnice. Před propuštěním ho strážníci poučil o tom, že se bude zpovídat z přestupku neuposlechnutí výzvy úřední osoby při výkonu její pravomoci. Správní orgán mu za přestupek uložit pokutu do 10 tisíc korun.

Autor: Mgr. Věra Školková