Mladému muži připadalo ničení cizího majetku normální

Ničením květin na Náměstí Přemysla Otakara II. se v neděli brzo ráno bavila partička mladých mužů. Krátce před šestou hodinou ranní vyjížděla hlídka městské policie na oznámení o skupině tří mladých mužů, kteří měli vytrhávat květiny z květináčů před galerií Dvořák. Před příjezdem strážníků na místo již sledovala jejich počínání městská kamera. Ta zachytila muže močícího na fasádu domu, který vzápětí začal vytrhávat květiny a stromky z vystavených květináčů. Strážníci podle popisu pachatele identifikovali osmnáctiletého muže z Českobudějovicka.

Na výzvu strážníků k vysvětlení svého počínání pouze odvětil slovy, že je mu to lhostejné. Podle jeho mínění dělal nepořádek každý, když byl mladý. Strážníci u výtečníka vzápětí provedli orientační dechovou zkoušku na alkohol s výsledkem 2,22 ‰. O několik minut později putoval osmnáctiletý muž služebním vozidlem městské policie na protialkoholní záchytnou stanici.

Tím však případ neskončil. Dva další společníci shodně tvrdili strážníkům, že pouze uklízeli nepořádek, který způsobil jejich kamarád. U jednoho z nich se ukázalo, že se jedná teprve o šestnáctiletého mladíka. Strážníci u něj provedli orientační dechovou zkoušku na alkohol s výsledkem 0,52 ‰. Mladíka z Českobudějovicka předali o několik desítek minut později jeho matce s poučením, že případem se bude dále zabývat oddělení sociálně právní ochrany dětí. Majetkový přestupek způsobený poničením zeleně v květináčích a znečištění veřejného prostranství bude dále šetřit správní orgán.

Autor: Mgr. Věra Školková