Městská kamera poukázala na porušování zákona. Výsledkem byli tři podnapilí nezletilci

Odhazování odpadků, kouření na zastávce a absenci roušky u dvou mladých mužů zaregistrovalo v pátek večer bystré oko městské kamery na Senovážném náměstí. Výsledek pátrání strážníků městské policie poukázal na další porušování zákona. Tři podnapilí nezletilci skončili v rukou svých rodičů.

V pátek 15. ledna v sedm hodin večer spatřil operátor městského kamerového systému na Senovážném náměstí dva mladíky stojící na zastávce MHD. Jeden z nich právě odhazoval na zem odpadky. Na místo zamířila hlídka městské policie. Strážníci na místě zastihli u stánku s rychlým občerstvením dva mladíky bez ochrany dýchacích cest. Jeden z nich přitom právě kouřil cigaretu. Strážníci kontrolou jejich totožnosti jistili, že se jedná o dva teprve šestnáctileté chlapce z Českých Budějovic. Mladíka kouřícího cigaretu poučili o zákazu kouření na zastávce a oba vyzvali k nasazení roušek. Kde kouřící mladík cigarety zakoupil, se strážníci nedozvěděli. V průběhu jednání s mladíky navíc strážníci ucítili alkohol. Ti se na dotaz strážníků přiznali, že pili tvrdý alkohol, který jim poskytl jejich kamarád. Ten se měl ještě v té době zdržovat na nedalekém parkovišti. Osmnáctiletý muž, sedící ve společnosti o rok mladší dívky v zaparkovaném vozidle poskytnutí alkoholu svým kamarádům přiznal. A to jak dvěma šestnáctiletým chlapcům, tak sedmnáctileté dívce. Po provedení orientační dechové zkoušky na alkohol s pozitivním výsledkem strážníci vyrozuměli rodiče nezletilých. Ti si je z rukou strážníků převzali. Dalším šetřením případu se bude zabývat oddělení sociálně právní ochrany dětí českobudějovického magistrátu.

Přestupkem podle krizového zákona se bude zabývat příslušný správní orgán. Jeden z šestnáctiletých chlapců se bude zpovídat i z přestupku podle zákona o ochraně zdraví před účinky návykových látek. Osmnáctiletému muži, který podal alkohol osobám mladším 18 let, hrozí za přestupek podle téhož zákona pokuta až 150 tisíc korun.

Autor: Mgr. Věra Školková