Manipulace s cizím majetkem odhalila podnapilé děti

Manipulace s odstavenými jízdními koly v Kněžské ulici neušla v sobotu v noci náhodnému svědkovi. Jak se ukázalo, noc v ulicích města trávili po svém dva mladiství pod vlivem alkoholu. Další mladistvé pod vlivem alkoholu odhalilo bystré oko městské kamery v Krajinské ulici. Ti dokonce odnášeli ulicemi města židli i se svým kamarádem sedícím na ní.  

V sobotu 25. září krátce po jedenácté hodině večerní vyjížděla hlídka městské policie na oznámení o dvou mladých mužích, kteří manipulují se sdílenými jízdními koly odstavenými u Katedrály Sv. Mikuláše v Kněžské ulici. Dvojici odpovídající popisu zastihli strážníci nedaleko. Mladíci se marně snažili před strážníky ztratit ve skupině neznámých osob. Jak strážníci vzápětí zjistili, jednalo se o šestnáctiletého a sedmnáctiletého chlapce z Českých Budějovic. K manipulaci s jízdními koly se však nepřiznali. Strážníci u nich provedli orientační dechovou zkoušku na alkohol s výsledkem 1,42 a 1,11 ‰. Oba mladistvé si převzali z rukou strážníků jejich rodiče.

K dalšímu případu vyjížděla hlídka městské policie o několik hodin později. Operátor městského kamerového systému totiž v Krajinské ulici spatřil dva mladíky, kteří nesli svého kamaráda sedícího na židli. Strážníci zjistili, že se jedná o teprve patnáctileté chlapce. Židli údajně nalezli v podloubí na Náměstí Přemysla Otakara II. Nenapadlo je nic lepšího, než že si židli vezmou ssebou, aby se mohli vzájemně poponášet. Přestupek proti majetku vyřešili strážníci domluvou. Nepoškozenou židli chlapci na výzvu strážníků vrátili na místo, kde ji nalezli. Následně provedená orientační dechová zkouška na alkohol u nich ukázala výsledek 0,72 – 0,96 ‰. Chlapce si na místě převzali jejich zákonní zástupci.

Oběma případy se bude nyní zabývat oddělení sociálně právní ochrany dětí českobudějovického magistrátu.

Mgr. Věra Školková