Jízda na kole pod vlivem alkoholu může vyjít pěkně draho

Ve čtvrtek 9. května krátce před půl desátou večer strážníci městské policie zastavili cyklistu, který jel bez povinného osvětlení a po chodníku. Navíc přejel přes přechod pro chodce a nerespektoval červený světelný signál stůj.

Pětačtyřicetiletý cyklista z Českých Budějovic se během pár desítek metrů stal podezřelý ze spáchání hned několika dopravních přestupků. Strážníkům tvrdil, že si přestupkového jednání není vědom. Jízda muže byla ovšem zaznamenána městským kamerovým systém i palubní kamerou služebního automobilu. Za spáchané dopravní přestupky by muži hrozila pokuta až 5 tisíc korun, ale to se může ještě podstatně změnit. Z muže byl totiž cítit alkohol, a tak byl hlídkou vyzván k provedení orientační dechové zkoušky. Dýchnout cyklista odmítl a požádal o test s odběrem krve. Cyklistovi bylo vyhověno a byl převezen do nemocnice k odběru biologického materiálu ke zjištění alkoholu v krvi.

Výši pokuty ovlivní až výsledek testu na alkohol. Celá událost byla předána ke správnímu orgánu českobudějovického magistrátu. V případě pozitivního výsledku na alkohol do jednoho promile hrozí muži pokuta od 2 500 do 20 000 Kč. Od jednoho promile výše pak od 25 000 do 50 000 Kč.