Hlasitá zábava a vyhazování předmětů z oken ukončila večírek bez rodičů

Večírek šestnáctiletého a jeho o šest let staršího kamaráda museli v neděli večer ukončit českobudějovičtí strážníci. Důvodem bylo opakované vyhazování předmětů i zapálených papírů z oken bytu v osmém patře a hlasitý křik dvou mladých mužů pod vlivem alkoholu.

V neděli 26. září krátce po deváté hodině večerní vyjížděla hlídka městské policie na oznámení o vyhazování předmětů z okna jednoho z bytů v blízkosti Palackého náměstí. Strážníkům otevřel dveře bytu nezletilý chlapec ve společnosti svého staršího kamaráda. Oba tvrdili, že se z oken nic nevyhazují a sledují hudební pořady v televizi. Pod okny strážníci nic nenalezli, proto dvojici poučili o nočním klidu a z místa odjeli.

Krátce po jedenácté hodině však na místo vyjížděla hlídka městské policie znovu. Tentokrát měli obyvatelé dotyčného bytu vyhazovat z oken předměty včetně zapálených papírů. Z bytu se ozýval hluk, strážníkům však na zvonění nikdo neotevřel. Prostřednictvím operačního střediska městské policie se strážníkům podařilo přivolat rodiče mladistvého obyvatele. Následně provedená orientační dechová zkouška na alkohol u šestnáctiletého chlapce v přítomnosti jeho matky ukázala výsledek 0,87 ‰. Dvaadvacetiletý muž nadýchal 2,14 ‰. Jak se vzápětí ukázalo, alkohol donesl a poskytl mladistvému právě jeho starší kamarád. Dvaadvacetiletý muž se bude nyní zpovídat hned z několika přestupků. Kromě rušení nočního klidu si na své konto přičte i přestupek proti občanskému soužití a přestupek podle zákona o ochraně zdraví před škodlivým účinky návykových látek tím, že poskytl alkoholický nápoj osobě mladší 18 let. Dalším šetřením celého případu se bude nyní zabývat příslušný správní orgán.

Mgr. Věra Školková