Českobudějovické strážníky zaměstnaly Silvestrovské oslavy a příchod Nového roku

Silvestrovské oslavy přinesly českobudějovickým strážníkům k řešení nespočet rozmanitých případů. Kromě řady osob, které při oslavách přebraly alkoholu, se strážníci museli postarat i o zvířata na útěku. Odpalování pyrotechniky totiž vystrašilo nejedno domácí zvíře. Strážníci dokonce řešili i případ čtyř koní, kteří utekli svému majiteli v Českém Vrbném. Nerozvážné nápady některých oslavujících však nebraly konce ani první den v Novém roce. Ničení košů u obchodního centra na Pražské třídě zaměstnalo hlídku městské policie 1. ledna v osm hodin večer. Na házení skleniček z okna podkrovního bytu na Pražském předměstí vyjížděli strážníci o hodinu později. Obyvatel dotyčného bytu se strážníkům svěřil, že z jeho okna skutečně vypadla některému z hostů sklenička. Střepy na výzvu strážníků uklidil, k žádnému zranění ani škodě majetku naštěstí nedošlo. Nechyběla ani oznámení na nebezpečný způsob používání zábavní pyrotechniky, jejíž užívání obecně závazná vyhláška města ve dnech 31. prosince a 1. ledna umožňuje.

V neděli 1. ledna v sedm hodin ráno odstavila hlídka městské policie služební vozidlo na Náměstí Přemysla Otakara II. a vydala se na pěší pochůzku. Strážníci náhle spatřili, jak k jejich služebnímu vozu míří zjevně rozezlený muž. Ten neváhal, zavřenou pěstí udeřil do čelního skla a tím ho viditelně poškodil. Strážníci osmatřicetiletého muže na místě zadrželi až do příjezdu hlídky Policie ČR. Na jeho jednání měl zcela jistě vliv i vypitý alkohol. Orientační dechová zkouška na alkohol u něj totiž ukázala výsledek 2,42 ‰. Celý případ si převzali k dalšímu šetření policisté.

Agresivní výpady dalšího muže strážníci řešili na Náměstí Přemysla Otakara II. o den dříve. V průběhu hlídkové činnosti spatřili počínající potyčku několika zjevně podnapilých osob. Jeden z přítomných mužů náhle obrátil svou pozornost na přicházející strážníky a na jejich adresu se snesla řada vulgárních výrazů. Muž nereagoval na zákonné výzvy strážníků a pokračoval ve svém projevu. Odmítl i provedení orientační dechové zkoušky na alkohol. Když strážníci rozhodli o převozu muže na protialkoholní záchytnou stanici, museli jeho odpor překonat použitím donucovacích prostředků a nasazením služebních pout. O chvíli později si dotyčný ustlal na lůžku protialkoholní záchytné stanice. Třiatřicetiletý muž z Českobudějovicka se bude po vystřízlivění zpovídat z přestupku znevážení postavení úřední osoby při výkonu její pravomoci, přestupkem proti pořádku v územní samosprávě a za odmítnutí orientační zkoušky na alkohol přestupkem podle zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek.

Autor: Mgr. Věra Školková