Alkohol a drogy za volantem, zákaz řízení i podnapilý cyklista

Alkohol a drogy za volanty motorových vozidel, zákaz řízení, jízda bez jakéhokoliv řidičského oprávnění, nakonec i podnapilý cyklista diskutující o smyslu zákona. To je bilance několika případů českobudějovické městské policie za uplynulý víkend.

Třicetiletá žena pod vlivem drog usedla za volant osobního vozidla v pátek večer. A to i přes skutečnost, že nevlastnila žádné řidičské oprávnění. V té době se ke získání řidičského průkazu údajně teprve připravovala. V pátek 4. prosince krátce před jedenáctou hodinou večerní jí strážníci zastavili na Pražské třídě. Řidička vozidla totiž jízdu zjevně nezvládala. Jela pomalu a nebyla schopna udržet rovný směr. Strážníci u ní provedli dechovou zkoušku na alkohol s negativním výsledkem. Pozitivní výsledek naopak přinesl test na přítomnost omamných a psychotropních látek, který u ní provedli přivolaní policisté. Strážníci jim ženu i celý případ předali k dalšímu šetření. Ženu čeká obvinění z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Za přestupek, kterého se dopustila řízením motorového vozidla bez řidičského oprávnění, jí hrozí pokuta od 25 do 50 tisíc korun. Zároveň za volant neusedne po dobu jednoho roku až dvou let.

Muže s nejistým krokem, mířícího k zaparkovanému vozidlu na Náměstí Přemysla Otakara, spatřila hlídka městské policie v sobotu 5. prosince krátce před jednou hodinou ranní. Muž před příjezdem hlídky na místo usedl za volant vozidla a odjížděl ulicí Biskupská směrem z centra města. Strážníci vozidlo vzápětí zastavili. Šestatřicetiletý řidič na dotaz strážníků přiznal, že před jízdou vypil několik piv. Následně provedená orientační dechová zkouška na alkohol u něj ukázala výsledek 1,55 a 1,65 ‰. Jak se ukázalo po příjezdu přivolané hlídky Policie ČR, nebyl to jeho jediný prohřešek. Podnapilému řidiči byl totiž uložen trest spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel.  Případem se budou dále zabývat policisté z Obvodního oddělení Policie ČR – město. Muže čeká obvinění z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky a přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

Dalšího podnapilého řidiče strážníci zastavili v sobotu 5. prosince v deset hodin večer v Nádražní ulici. Řidič totiž nerespektoval signál „Stůj“ na křižovatce řízené semafory, a to hned opakovaně. Muž za volantem údajně o svém pochybení nevěděl. Nebylo divu. Orientační dechovou zkouškou na alkohol u něj strážníci zjistili 0,82 ‰ alkoholu. Osmadvacetiletý muž požití alkoholu před jízdou přiznal. Další jízdu mu zakázali přivolaní policisté. Případem se budou zabývat policisté z Obvodního oddělení Policie ČR – město. Za přestupek mu hrozí pokuta od 2,5 do 20 tisíc korun, jakož i zákaz činnosti po dobu 6 měsíců až jednoho roku.

Na podnapilého cyklistu strážníci narazili při běžné kontrolní činnosti v neděli 6. prosince krátce před jedenáctou hodinou večer v ulici Tř. 28. Října. Muž jedoucí na jízdním kole neměl povinné osvětlení. Se strážníky se pustil do diskuze o nesmyslnosti povinného osvětlení. Muž totiž tvrdil, že mu na cestu svítí pouliční lampy, a tak žádné osvětlení nepotřebuje. Strážníci navíc při řešení přestupku ucítili z dechu cyklisty alkohol. Následně provedená orientační dechová zkouška na alkohol u něj ukázala výsledek 0,92 a 0,86 ‰. Za přestupek podle zákona o provozu na pozemních komunikacích mu nyní hrozí pokuta od 2,5 do 20 tisíc korun. Případem se bude dále zabývat správní orgán.