Agresivního klienta záchytné stanice na útěku vypátrali strážníci

Sedmadvacetiletý muž z Českých Budějovic byl ve středu v noci přivezen s rozbitou hlavou zdravotnickou záchrannou službou do českobudějovické nemocnice. Po lékařském ošetření krvácejícího zranění hlavy však odtud utekl. A to hned, jak se dozvěděl, že má na rozhodnutí lékaře přenocovat na lůžku protialkoholní záchytné stanice. Hlídka městské policie narazila na muže odpovídajícího popisu brzo ráno na břehu řeky poblíž ulice F. A. Gerstnera. Muž se však nehodlal vydat svému osudu a před strážníky se dal na útěk. Ani po zákroku strážníků proti agresivnímu muži a jeho převozu do zdravotnického zařízení však příběh neskončil.  

Ve středu 18. července v půl čtvrté ráno prováděla hlídka městské policie kontrolní činnost v blízkosti zimního stadionu v ulici F. A. Gerstnera. Na cyklostezce vedoucí podél řeky strážníci spatřili postavu muže, jehož popis odpovídal pacientovi na útěku. Jakmile se strážníci chtěli přesvědčit, že se skutečně jedná o domnělého muže, muž se dal okamžitě na útěk. Nedbal zákonných výzev strážníků a dál běžel směrem do centra města. Na křižovatce s Goethovou ulicí ho jeden ze strážníků doběhl. Muž se však nedal snadno. Při zápasu se strážníkem se dokonce snažil sáhnout po jeho služební zbrani. Strážník proti muži musel použít slzotvorný prostředek a nasadit mu služební pouta. Jeho zjevně dříve způsobené krvácející zranění na hlavě přimělo strážníky okamžitě přivolat zdravotnickou záchrannou službu.

Zdravotníci muže vzápětí převezli za asistence strážníků v sanitním vozidle do českobudějovické nemocnice. Zdravotnický personál skutečně potvrdil, že se jedná o hledaného pacienta. Dotyčného muže s krvácejícím zraněním na hlavě přivezla k lékařskému ošetření zdravotnická záchranná služba z ulice Karla IV. před několika hodinami. Muž byl zjevně podnapilý, a tak po ošetření jeho zranění lékař rozhodl o jeho pobytu na protialkoholní záchytné stanici. To však muž rozhodně neplánoval a v nepozorované chvíli spěšně nemocnici opustil.

Nyní zjevně rozezlený pacient v průběhu ošetření vyhrožoval strážníkům ublížením na zdraví a nešetřil verbálními urážkami. Ani následný převoz na protialkoholní záchytnou stanici jeho odpor nezlomil. Muž se znovu postavil proti jednomu ze strážníků a snažil se ho napadnout. Na zákonné výzvy a výstrahy strážníků nereagoval. Ti museli opětovně proti agresivnímu muži zakročit. Muž přitom v důsledku svého aktivního odporu znovu začal krvácet z již ošetřeného zranění na hlavě. Následoval opětovný převoz na oddělení chirurgické ambulance do českobudějovické nemocnice, kde ho strážníci ponechali v rukou zdravotnického personálu.

Autor: Mgr. Věra Školková