Strážníkům ujížděl v kradeném vozidle, byl pod vlivem drog

V neděli 19. srpna obdrželi strážníci městské policie informaci o odcizeném osobním vozidle VW, jehož řidič se měl pohybovat na území města České Budějovice. S vozidlem měla být navíc páchána další majetková trestná činnost.

Téhož dne v devět hodin večer si strážníci vozidla všimli při běžné kontrolní činnosti v Otavské ulici. Hlídka se pokusila řidiče vozidla předepsaných způsobem zastavit. Řidič ale spolupracovat nehodlal. Sešlápl plynový pedál a pokusil se strážníkům ujet. O události byly ihned informovány ostatní hlídky, které přijížděly do oblasti na podporu.

Řidiče odcizeného vozu se strážníkům podařilo zastavit u autobusové točny v Českém Vrbném, kdy narazil do jednoho ze služebních vozů. Řidič vozidla ovšem nehodlal spolupracovat ani poté. Ve vozidle se uzamkl i se spolujezdci a odmítal vystoupit. Na zákonné výzvy muž nereagoval. Dveře otevřel až po použití donucovacího prostředku hrozby namířenou střelnou zbraní.

Třiadvacetiletý řidič se strážníkům svěřil, že vozidlo odcizil před týdnem z parkoviště u Jihočeské univerzity a poté měl dvakrát odjet od benzínových čerpacích stanic bez placení.

Před příjezdem policistů strážníci muže podrobili orientační dechové zkoušce na alkohol s negativním výsledkem. Přivolaní policisté muže vyzvali k provedení orientačního testu na drogy, který vyšel pozitivně. Celou  událost si poté převzali k dalšímu šetření.