Pyrotechnika mu explodovala v ruce

Ve čtvrtek 5. prosince v půl šesté v podvečer se skupinka mladých lidí bavila odpalováním pyrotechniky na Sokolském ostrově. Hustého stoupajícího dýmu si všiml operátor městského kamerového systému a ke skupince byla vyslána hlídka městské policie. 

Velmi nepříjemný zážitek si do konce života bude pamatovat osmnáctiletý mladík, kterému před příjezdem strážníků explodovala pyrotechnika v ruce a způsobila mu těžké zranění ruky. Strážníci po příjezdu na místo mladíkovi poskytli první pomoc a přivolali posádku ZZS a hlídku Policie ČR, která si událost převzala k dalšímu šetření.

 

S blížícím se koncem roku lze předpokládat, že tato událost nebyla bohužel poslední. Používání zábavné pyrotechniky je vždy nebezpečné a při manipulaci sní je potřeba dbát zvýšené opatrnosti.

Podle právních předpisů se prostředky zábavné pyrotechniky dělí do čtyř tříd nebezpečnosti. I. třída nebezpečnosti je nejméně nebezpečná a mohou jí nabývat a držet všechny osoby, tedy i osoby mladší 15 let. Jedná se např. o: prskavky, kapsle, bouchací kuličky, třaskavé proužky.

II. třída nebezpečnosti jsou prostředky, které mohou nabývat a používat pouze osoby starší 18 let a mají se prodávat pouze v kamenných obchodech, v obchodech, které podléhají stavebnímu povolení. Jsou to různé rakety, petardy, světelné fontány, dýmovnice, hvízdavé předměty, gejzíry a další.

III. a IV. třída jsou prostředky zábavné pyrotechniky profesionální a jsou určeny osobám se speciálním oprávněním.

 

Jak předejít zranění při používání pyrotechniky?

- Zábavnou pyrotechniku nakupovat ve stálých prodejnách, nikoli u stánků na tržišti, i když zboží u stánků splňuje všechny podmínky k prodeji, vlhkost a mráz ho může poškodit a znehodnotit.

- Nekupovat zboží, na kterém chybí návod v českém jazyce, označení výrobce nebo dovozce, označení třídy nebezpečnosti, číslo povolení k prodeji a datum použitelnosti.

- Výrobky kupovat jen v původním balení výrobce, pokud je zboží přebalené, je lepší je nekupovat.

- Při používání se vždy řídit návodem.

- Při manipulaci s pyrotechnikou nemířit na sebe ani na druhé.

- S pyrotechnikou nemanipulovat v opilosti, odpalovat by ji měl střízlivý člověk.

- V žádném případě nepoužívat různé amatérsky vyrobené pyrotechnické předměty.

- Kupované výrobky se nesnažit doma ještě vylepšit, riziko úrazu je příliš velké.

- Pyrotechniku nesvěřovat do rukou dětem.

- Rodiče by měli dětem zakázat sbírat nevybuchlé petardy, měli by je poučit o tom, že na takové předměty by neměly sahat.

krimi-plzen.cz