Na dětském hřišti nekuřte ani nepijte alkohol, za porušení zákona hrozí pokuta

Čtyři mladí muži ve věku osmnácti až jedenadvaceti let se ve čtvrtek večer usadili na dětském hřišti na Sokolském ostrově. Vše by bylo v pořádku, kdyby si jeden z mužů nezapálil cigaretu. Za přestupek proti zákonu o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek zaplatil kuřák pokutu.

Ve čtvrtek 7. listopadu ve večerních hodinách spatřil operátor městského kamerového systému kouřícího muže v doprovodu dalších společníků posedávajících v prostoru dětského hřiště na Sokolském ostrově. V blízkosti plaveckého bazénu se právě pohybovala i hlídka městské policie. Strážníci kuřáka zastihli ještě na místě. S poučením o zákazu kouření na dětském hřišti si mladý muž odnesl pokutu.

Zákaz kouření i používání elektronických cigaret v prostoru dětského hřiště a sportoviště určeného převážně pro osoby mladší 18 let stanoví zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek.

Na dětských hřištích je však zakázáno i požívání alkoholu. Obecně závazná vyhláška města č. 1/2014, o ochraně veřejného pořádku, veřejné zeleně a čistoty, ve znění pozdějších předpisů, vymezuje veřejná prostranství, na nichž se zakazuje požívání alkoholických nápojů. Mezi ně patří i dětská hřiště, pískoviště, otevřená sportoviště a v okruhu 20 m od nich.

Za výše uvedené přestupky hrozí pachateli pokuta příkazem na místě až do 10 tisíc korun.

Autor: Mgr. Věra Školková